Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Brno: půjdeme na velkou?

20. 10. 2010 8:30:00
Nebojte se. Moje otázka nesměřuje k vyměšování. I když téma které chci rozvinout je pro mnohé nezávislé pozorovatele či chcete-li voliče (viz Facebook) vskutku na podělání. Jde samozřejmě o široce diskutovaný problém, zda pro příští 4 roky v Brně uzavřít velkou koalici, či jinou. Situace je trošku nepřehledná, ale jak je v Brně zvykem, co vědí dva, ví za chvíli celé Brno. A tak se dozvídáme, že se připravuje koalice ČSSD - ODS, pod vedením (jak napsal tisk) nejlepšího primátora všech časů Romana Onderky. Neboli - tzv. velká koalice. ODS za to prý dostane většinu v radě. A bude vzata do koalic s ČSSD i na "malých radnicích", tam kde to půjde. Prý. Lákavá nabídka. Neber to. Srdce pragmatického ódeesáka jásá. Tato varianta dává pohodlnou většinu 33 hlasů a ODS řadu dalších pozic.
Myslí to s ODS upřímně
Myslí to s ODS upřímně

Pak jsou tady ale ódeesáci věrní idei pravicovosti, kteří říkají, že se má udělat koalice s neznámou TOPkou a známými lidovci, kteří nás v roce 2006 vyšplouchli a přes slib koalice s námi se náhle ocitli v Onderkově náručí. A tito lidovci zvyklí být vždy a všude u válu nám náhle po čtyřech letech prohlédli a zpravicověli. Takováto koalice s neznámými a zatraceně známými by čítala 29 hlasů, což je dle mne méně pohodlné.

Tak co "fčíl". Pragmatik říká, velká je dobrá, lid se vyřve a za tři měsíce to mezi ČSSD a městotvornými z ODS šlape jak namazaný stroj. Ideolog říká: většina v radě je dobrá, ale na kandidátce ODS jsem žádného Onderku neviděl, tak proč má být primátor?

A mezitím lid Facebookový zakládá stránky pro podporu pravicové koalice, počet členů však zdaleka nepřibývá tak jako u iniciativ jiných. Někteří se ptají: "Zešílela brněnská ODS nebo jenom někteří její členové?" Za sebe říkám. Zbytečná otázka. Brněnská ODS vždy obsahovala standardní statistické množství šílenců.

V historii brněnské ODS kam paměť sahá, panoval vždy podivný pošmourný stav, charakterizovaný jak já říkám dvoukřídlostí. Vždy se nalézala ve stavu, kdy partička co chodila na pivo moc nekamarádila s partičkou co chodila na tenis. Nemluvě o těch,co chodili na golf. Ale myslím, že to není zas nic tak neobvyklého. Trochu to tak chodí ve všech partajích. Na konci se ale vždy ODS partičky nějak početně srovnaly a tak místo bratrovražedného boje při sestavování kandidátek se všichni domluvili a kandidátky se uzavřely jako zip uzavírá poklopec.

Tak tomu bylo i v roce 2006 a přes výrazné vítězství ODS se ostatní domluvili a na principu všichni proti ODS, složili podivnou nefunkční koalici včetně lidovců a tak skončila po 16 letech ODS v opozici. Dá se říci, že až do konce volebního období si s touto situací nevěděla rady.

A přišly volby 2010. Přišly nové tváře. Vítězové z roku 2006 byli z větší části nahrazeni jinými. Sice jsme s nimi nevyhráli, ale šance na reparát, odstranění některými nenáviděného Onderky tu matematicky je. Je to koalice, v níž budeme mít primátora, avšak koaliční partneři nás budou hlídat jako ostříži.

Jiní zase v jiné variantě preferují odstavení "zrádných" lidovců. V této druhé variantě je šance udělat "velkou" a uhrát tak mnohem více, akorát toho primátora, (no bóže) budou mít oranžisté.

Vlna nesouhlasu s tímto řešením houstne, dokonce šéf regionu rozeslal členům dopis, varující před velkou koalicí. No a máme tu znovu rozpůlenou ODS tentokrát bez tzv. "starých tváří" či chcete-li Venclíků.

A tak jsem zvědav, jak to dopadne. Zvítězí pragmatici,nebo chcete-li městotvorní, nebo ideologové? Jako bývalý zastupitel ba i radní znám své papenheimské a kdyby byla vyhlášena tipovací soutěž, vsadil bych na velkou. Těch "městotvorných" je zdá se víc.

Současně se však obávám, že bychom na velké mohli skončit za 4 roky všichni. A tak si říkám spolu s Bolečkem : tož to su teda zvědavé.

Budou však proboha někdy v Brně volby, kdy si ODS přestane rozbíjet sama sobě hubu v bratrovražedném boji?

Psáno pro blog.iDnes.cz
Mé blogy přejímají i servery Virtually, Parlamentní listy, Česká Media, E-portál a Fragmenty.

Pár odjinud:

Brno, Brno, špíny je tam plno:
http://www.paulczynski.cz/31584.html

Co se vlastně o víkendu stalo? :
http://www.paulczynski.cz/co-se-vlastne-o-vikendu-stalo.html

A obvyklá porce uvolňováků:

Když se řekne - žádný lak na rakve :
http://www.paulczynski.cz/31597.html

Foto dne - žádný strach před velkými zvířaty :
http://www.paulczynski.cz/31600.html

Fórek dne - něco o koulích :
http://www.paulczynski.cz/bohousek-ukazuje-jak-vyhrali.html

Z Facebooku:
Nekdo by měl tomu panovi s rovnatky vysvetlit, ze volby nevyhrala kvalita politiky a kandidatu CSSD, ale neschopnost a prusery kandidatu ODS z poslednich let.

K blogu je vložena anketa:
http://www.paulczynski.cz/anketa.html

Autor: Petr Paulczynski | středa 20.10.2010 8:30 | karma článku: 24.52 | přečteno: 2441x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Řešení krize zdravotnictví

Nejsou lékaři, nejsou sestry, nejsou peníze. Lékaři a sestry jsou v nemocnicích exploatovány povinně dobrovolnými službami navíc až o polovinu pracovní doby v rozporu s našimi zákony!

1.12.2023 v 13:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Michal Svoboda

Jak dezolatní vyděrač označuje mladé lékaře za vyděrače.

Je příznačný a vypovídající předchozí článek o definici dezoláta, jehož autor se dnes odhalil kopnutím do mladých lékařů.

1.12.2023 v 12:31 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 187 | Diskuse

Martin Pýcha

Je opravdu špatně, že premiér jel do zemědělského podniku?

Mnoho komentářů vyvolala tento týden návštěva premiéra a ministra zemědělství v zemědělské škole a zemědělském podniku. Tato návštěva proběhla v době,když zároveň probíhala stávka demonstrace organizované odbory.

1.12.2023 v 12:13 | Karma článku: 6.61 | Přečteno: 137 | Diskuse

Karol Wild

SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku - podruhé a naposled

Před několika dny jsem napsal článek nesprávně nazvaný, protože na kritizovaném plakátu zněl nápis: SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku. Omlouvám se, ale...

1.12.2023 v 9:35 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 344 |

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 139 | Diskuse
VIP
Počet článků 1307 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3091
Postřehy z politiky a života.

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...